رویداد تلخ، احساس و تفسیر

پیش‌نوشت: این متن در جواب تفکیک تجربه ها به رویداد و احساس و تفسیر – از ضروریات افزایش عزت نفس برای سایت متمم نوشته‌ شده‌است.

رویداد ماجرا به ۳ هفته پیش برمی‌گردد. بعد کلاس ساعت ۱نیم، برای پیاده‌روی و گشتن به بافت قدیمی یزد رفتم. در یزد دانشجو هستم و وقتی در محله‌های قدیکی یزد گشت می‌زنم، از آرامش و سکوتی که این محله‌ها دارند لذت می‌برم، معمولا فضا برای پیاده‌روی کم نمی‌آورم و گاهی مکان‌های هیجان‌انگیز جدید پیدا می‌کنم، برای همین از تفریح‌های مورد علاقه‌ام هست. این‌بار هم مثل همیشه از کوچه‌ای به کوچه دیگه می‌رفتم که یک کوچه باریکی پیدا کردم که آخرش خرابه‌ای بود. از رو کنجکاوی تا آخر کوچه رفتم. نزدیک غروب بود و حدس زدم شاید بتونم منظره مناسبی برای دیدن‌اش پیدا کردنم. وقتی یکم جلوتر رفتم دیدم پشت خرابه حیاط خونه‌ای هست و طبیعتا زود برگشتم. وقتی از خرابه پایین می‌اومدم دیدم مردی حدودا ۳۵ ساله از رو پشت‌بوم خونه مجاور خرابه، با لهجه یزدی گفت: ” هووی، اینجا چیکار می‌کنی؟”. منم گفتم: “اشتباه شد” و سریع پایین اومدم که از کوچه بیرون بیام. حدود ۱۰-۱۵ ثانیه بعد وقتی سریع راه می‌رفتم دوباره همون صدا را شنیدم که بهم نزدیک می‌شد. وقتی پشت سرم را نگاه کردم دیدم یک مردی با زیرپهنی سفید و شلوار راحتی راه‌راه قرمز داره داده می‌زنه: “بهت گفتم واستا، داشتی چیکار می‌کردی؟” و به همراه یک لوله پلاستیکی آب داره به سمتم با سرعت میاد، حس کردم حال طبیعی نداره. از این لحظه به بعد حدس می‌زنم تمام تصمیم‌هایی که گرفتم بر اساس ترس و به صورت ناخودآگاه بود. سریع به سمت کوچه شلوغ‌تر اومدم تا بهم رسید. شروع کرد به فحش دادن و اینکه چرا “از پشت‌بوم، خونه مردم را دید می‌زنی؟” (من نمی‌دونستم اونجا پشت‌بوم هست:/) و من هم جملاتی مثل: “ببخشید”، “اشتباه کردم” یا “سو تفاهم شده‌” را پشت سر هم می‌گفتم. اما گویا نمی‌شنید و طبیعتا خشم‌اش بیشتر شد تا ضربه اول رو زد که من دیگه کامل ترسیده بودم. هر فحشی به ذهنش می‌رسید می‌گفت و من کتک می‌خوردم. تا اینکه چند نفر اومدن بعد از هفت ۸ ضربه، جداش کردن و به من گفتن که زود برم. من هم برگشتم به سمت محیط باز روبه‌رویی و تقریبا دویدم، بعد دو کوچه واستادم که جلو خون‌دماغم را بگیرم. بعد از اینکه یکم که آروم‌ شدم، به سمت خیابون اصلی راه افتادم.

اگر بخواهم از حس‌هایم بگم، اول از همه باید به ترس اشاره کنم. ترسی که یادم نمیاد شبیه‌اش رو تجربه کردم باشم. فکر نمی‌کردم تا حدی ممکنه بترسم که با لکنت حرف بزنم و این ترس تا چند روز همراهم بمونه که هروقت چشمام را می‌بندم اون صحنه جلو چشمام بیاد. اما از ترس که بگذریم به نظرم به بزرگ‌ترین ضربه‌ای که به عزت‌نفسم خورد وقتی بود که احساس بی‌عرضه بودن می‌کردم و مطمعن بودم که از حقم(و خودم در مقابل حرف زور) دفاع نکردم. طبیعتا ترس و بقیه فشارهای ذهنی باعث شد که این اتفاق رو به تمام موقعیت‌های زندگی تعمیم بدم و بعد چند روز متوجه بشم که چه اشتباهی کردم(وقتی که بعد از مدت‌ها دوباره این متن متمم را خوندم)

اما اگر بخواهم تفسیر  کنم، باید قبول کنم که این اتفاق افتاده و اون آدم یا واقعا برای دفاع از ناموسی که خودش می‌گفت، من را زده یا برای اینکه در محله‌اش قدرتی پیدا کند. بعدا با چند نفر صحبت کردم گفتند که بعضی‌هاشون تو خرابه‌ها مواد قایم می‌کنن و از اینکه تو اونجا رفتی، ممکنه ترسیده باشه. شاید بشود به آن گفت یک بدشانسی بد‌موقع. مستقل از رفتار اون آدم، شاید بیشترین دلیلی که من تا چند روز ناراحت بودم، عکس‌العمل خودم بود. اینکه حس می‌کردم می‌تونم به حرف زور اعتراض کنم و از آدم‌هایی که برام مهم هستند دفاع کنم.

پی‌نوشت: نوشتن از اتفاق‌های ناراحت کننده، خوشاید نیست و من هم تا چند روز سعی می‌کردم حتی به آن فکر نکنم. اما بعد از اینکه برای این تمرین متمم چند صفحه در دفترم نوشتم،آن را واضح‌تر آن را می‌دیدم و کمتر احساس ناراحتی می‌کردم.

پی‌نوشت شخصی: وقتی به خیابان اصلی رسیدم، هنوز نمی‌تونستم درست فکر کنم و تنها چیزی که به ذهنم رسید این بود که به کسی زنگ بزنم تا با گفتن‌اش از فشار اتفاق کم کنم. من خوش‌شانس بودم که کسی را داشتم که با خیال راحت هرچند کوتاه باهاش صحبت کنم. اگر افرادی در نزدیکی‌تون دارید که حدس می‌زنید در چنین روزهایی می‌تونید باهاشون صحبت کنین، قدرش رو بدونید و سعی کنید برای اون رابطه تلاش بیشتری بکنید، چون قطعا ارزش‌اش را داره 🙂

#wordbookday

عصر که در توییتر می‌چرخیدم، تگ #wordbookday را دیدم. طبیعتا یاد کتاب ناتمام‌ام افتادم. صبح ساعت ۸ از خواب پاشدم. عجیب این بود که گوشی رو برای ۹نیم کوک کرده بودم. برای صبحانه شیر و خامه شکلاتی خردیم. خیلی وقت بود که خامه نخورده بودم. بعد صبحانه سراغ پروژه‌ی دکتر میزانیان رفتم.اوایلش چند تا مستند خوب پیدا کردم و باعث شد کارم راحت تر بشود و نزدیک ۲ به هدفی که برای هفته بعد داشتم رسیدم. حس خوبی داشتم، مخصوصا وقتی که من‌و‌تو به راحتی استریم شد. خیلی نگران ناهار و سلف نبودم، چون ناهار از الویه‌های معروف خاله هنوز داشتم. ناهار الویه+نوشابه خوردم. بعد ناهار خوابگاه ساکت بود و بعد از کمی توییت خوندن نزدیک یک ساعت خوابیدم و نزدیک ۴ از خواب پاشدم. هوا کمی گرفته بود پس احتمال باران بیشتر می‌شد. حتی هوا بویه قبل بارون را می‌داد. عصر به پروژه‌ی شرکت مشهد گذشت. یک کتاب‌خانه خوب پیدا کردم و به نظرم می‌توانم به کمک‌اش از دست پروسس‌ها خلاص شم. همچنین یک کتاب‌خانه که برای پیاده‌سازی restful پیدا کردم. هوا نزدیک ۷ خنک‌تر شده بود. تا اینجا روز خوبی را داشتم و تصمیم گرفتم قبل شام برم و تویه یک کافه کتاب بخونم. شک داشتم امروز کافه باز باشه، ولی به قول حمید اگر هم بسته بود باز هم پیاده‌روی تویه هوای خوب نصیبم می‌شد. به کافه‌ بن‌بست که رسیدم. خیلی شلوغ بود و به درد کتاب خوندن نمی‌خورد. تصمیم گرفتم به کافه نزدیکش برم. به جز یک مورد بقیه‌اش بهتر از بن‌بست هست. هم مبل داره و هم محیط آروم و هم وای‌فای. اون یک مورد هم پول چایی هست. رویه مبل نشستم و ۲ ساعت لذت بخش کتاب خوندم. کتاب + آهنگ + چایی یکی از بهترین تفریح‌های دنیاست. ۲ فصل از کتاب mistborn: the final empire مونده بود. اولین کتاب انگلیسی بود که خوندم و جدا از این که می‌ترسیدم آخرش خوب تموم نشه، دوست نداشتم کتاب هم تموم بشه :). بر خلاف انتظارم ۲ فصل آخر کتاب عالی بود. هم داستان‌اش خوب بود و آخر داستان. نزدیک ساعت ۹نیم کتاب تموم شد. امروز پس از مدت‌ها خیلی خوش گذشت. بعد از کافه برگشتم اتاق و شام دوباره الویه خوردم :). بعد شام هم لباس پوشیدم و تا اطلسی آهنگ گوش‌کنان پیاده رفتم و برگشتم. آخر شب هم با خونه اسکایپ کردم و الان در حالی که مراقب هستم، چاییم سرد نشود، در حال نوشتن هستم. می‌توانم باز هم از نبود دوست‌دختر شکایت کنم و می‌دونم اگر امروز عصر حداقل تنها نبودم، بیشتر بهم خوش می‌گذشت. اما دلم نمی‌خواد. امروز بعد از مدت‌ها زندگی بهم خوش گذشت. این روز‌ها خیلی بیشتر حواسم به این هست که در خیالاتم گم نشم. بیشتر اطرافم رو حس کنم.

Yesterday is history,
tomorrow is a mystery,
and today is a gift…
that’s why they call it present
Master Oogway

پ.ن۱: پس از مدت‌ها :/.

شمال پاییزی ۹۴ – روز سوم

امروز قرار به جنگل رفتن بود. بعد از صبحهانه من و بابا با ماشین تا پل دوم رفتیم تا تاکسی سوار شویم. امروز علاوه بر جنگل، خانه و کاشانه هم می‌خواستم برویم. خانه و کاشانه، فروشگاه زنجیره ای هست که وسایلش اروزنن،‌مثلا هزار تومنی و ۲هزار تومنی و تا ۵. باحالیش این جاست که خیلی بزرگ هستند و کلی راهرو برای گشتن وجود داره.تا خانه و کاشانه که تاکسی نمی رفت. هدف ما خانه و کاشانه قبل جنگل نور بود. باید فردوین کنار رو رد می کردیم. تا فردون‌کنار تاکسی می‌رفت و بقیش را دربست حساب کردیم. وقتی رسیدیم یک ربع، ۲۰ دقیقه منتظر موندیم تا بقیه اومدند. مشکل نداشتن ماشین همین تفاوت زمان هاست. مشکل بعدیش خستگی بیش از حد عادیش هست. بعد از گشتن یک ساعتی من و بابا اومدیم تا جنگل تاکسی بگیریم. یکی از جالبی های شمال برای من همین هست. کنار جاده واستادن با کنار و بلوار واستادن تویه شهر خیلی تفاوتی نمی کنه:). کنار جاده ها پر از رستوران‌ها و فروشگاه ها و شهرک ها می باشد. یکم منتظر موندیم و تاکسی پیدا کردیم و به سمت جنگل راه افتادیم.

وقتی به پارک جنگلی نور رسیدیم، قابل حدس بود که ۱ ساعتی تا اومدن بقیه فرصت داشتیم. از ورودی جاده پارک تا درب ورودی پارک حدود ۱۰ دقیقه و تا چهارراه اصلی پارک ۱۰ دقیقه دیگه راه بود. نبود ماشین فرصت پیاده روی خوبی رو برام فراهم کرد. هوا خوب و گرم بود، در نتیجه خیلی شیک کاپشنم رو رویه شونم انداختم. حداقل این موقع سال پارک تمیز بود و طبیعتش تقریباً عالی بود. وقتی به چهارراه اصلی رسیدیم، کمی استراحت کردیم. دلم می‌خواست در این فرصت برم تویه جنگل بگردم. دیدم که کنار چهارراه دچرخه کرایه می دن:)) و چه فرصتی بهتر از این. قیمتش مناسب بود و برای نیم ساعت دوچرخه رو کرایه کردم. مسیر رو به رویه که ما از وارد پارک شده بودیم به داخل جنگل می‌رفت و انتخواب من هم بود. دوچرخه سواری داخل جنگل عالی بود. هوای خوب که به کنار،‌ دوچرخه سواری تویه همچین فضایی، تفریحی هست که ارزش بسیاری دارد. اوایلش برایم رکاب زدن سخت بود ولی بعد که برام عادی تر شد، توجم به اطرافم بیشتر شد. هرچی بیشتر به سمت جنگل می رفتم، سره درخت‌ها رویه جاده بیشتر خم می‌شد و جاده تقریباً سبز بود. داشتم آهنگ آخر قصه دنگ شو رو گوش می دادم.

خسته ام از هرچه رسیدن

اگه پشتش سفری نیست

برکه ی امن و نمیخوام وقتی اوج خطری نیست

پیچ اول رو که رد کردم باید خسته می‌شدم تاحالا ولی خبری از احساس خستگی نبود. بعد پیچ دوم، دیگر سکوها و ساختمان‌ها تموم شد و اطراف جاده فقط جنگل بود. هنوز ۵ دقیقه دیگه وقت داشتم برم و می تونستم به پیچ بعدی هم برسم. بعضی وقت‌ها فاصله بین درخت‌ها کم می‌شد و بعضی وقت‌ها زیاد. خوبی این طبیعت این بود که تموم نمی شد. خیابون های زیادی هست که اطرافشون درخت هست ولی یکم که عقب تر درخت‌ها رو نگاه کنی دیگه تموم می شه ولی اینجا هرچقدر که عمیق نگاه می‌کردی بازم شبیه اطراف جاده بود و تموم نمی شد. نزدیک یک ربع که رفتم، زنجیر دوچرخه در رفت :|. حالم یکم گرفته شد. پیاده شدم و یکم باهاش ور رفتم ولی درست نشد.(بعدا فهمیدم که دندش خراب بوده و فقط با ور رفتن با زنجیر نمی‌شد درستش کرد). راهی جز پیاده برگشتن نبود. بعد از کمی پیاده روی تازه متوجه شدم همچین مسافت کمی رو هم با دوچرخه نیامده بودم. خلاصه نیم ساعت طول کشید که برگردم.  تویه راه اولش یکم تویه ذهنم با صاحب دوچرخه ها جر و بحث کردم ولی بعدش دیدم که نمی ارزه و حواسم رو به جنگل دادم. پیاده بیشتر می تونستم نگاه و دقت کنم. وقتی از پیچ گذشتم ماشین‌ها هم بیشتر شدند. یکی از تفاوت‌های جنگل با دریا این هست که از نگاه کردن به دریا خسته نمی شم ولی جنگل چرا. مثلاً وقتی از پیچ رد شدم دیگه به نظرم جنگل جذابیت زیادی نداشت. البته اطرف جاده هم خیلی تکراری هست و احتملا اگه فرصتی بشه یک بار هم تویه جنگل برم خیلی فرق بکند. بعد پیچ آدم‌ها و ماشین‌ها هم بیشتر شده بودن و موقعیت های بیشتری برای سرگرم شدن من به وجود می اوردند:/. هرچند دقیقه حواسم پرت می‌شد و به فکر دعوا با صاحاب دوچرخه ها می افتادم. اخرشم به نتیجه‌ای نرسید و الکی خودم رو اذیت کردم و ایکاش سعی می‌کردم بیشتر از طبیعت لذت ببرم. خلاصه بعد پیاده روی کلی خسته شدم و این چرخش من(پیاده روی + دوچرخه سواری) ۴۵ دقیقه طول کشید. درست هست که خراب شدن دوچرخه بدشانسی بود ولی برام فرصت پیاده روی نیم ساعته رو جور کرد.

وقتی بقیه رسیدند یک سکویی را برای ناهار کناره جنگل پیدا کردیم. بعد ناهار یک بار دیگه هم تجربه دوچرخه سواری رو خواستیم تکرار کنیم. ولی هوا سردتر بود و دوچرخه بدظهر از صبح هم بدتر بود. به اندازه صبح نچسبید ولی بازم خوب بود. وقتی تاریک شد برای برگشت یک آژانس گرفتیم و تا ویلا اومدیم.در برگشت جاده خیلی شلوغ بود و تویه هر شهر نیم ساعتی درگیر ترافیک بودیم.آژانسی هم خیلی تند اومد و بعضی وقت‌ها سرعتش به ۱۳۰ هم رسید. برای همین ما ۴۰ دقیقه‌ای زودتر به ویلا رسیدیم. فرصت خوبی بود که با صدای بلند آهنگ گوش بدم :).به نظرم بزرگترین مشکل این خونه به جز داعم السرد بودن دستشویی اش، نبود صدای مناسب برای آهنگ هست.

برای آخر شب سوسیس و جیگر گرفته بودند و تصمیم داشتند که تویه حیاط آتیش روشن کنند. هوا خنک بود. اول سعی کردیم یک سری چوب جنگلی رو آتیش بزنیم ولی هرچی تلاش کردند، نشد. بعدش از جلو خونه یکسری تخته چوب پیدا کردند و به کمک اون ها آتیش پا گرفت. اول سوسیس ها و بعدش جیگر را پختیم.(نمی دونم برای پختن غذا رویه آتیش فعل مخصوصی داریم یا نه:/). به هر حال به خاطر خاله می تونستم آهنگ هم بزارم و از اونجایی که خیلی سلیقم تویه آهنگ فارسی با خاله فرق نمی کنه بیشتر بهم خوش گذشت. خلاصه خیلی شب خوبی بود.

پ.ن۱: روز یکم

پ.ن۲: روز دوم

شمال پاییزی ۹۴ – روز دوم

امروز حدود ۹، از خواب پاشدم. همه به جز سپهر قبل من از خواب پاشده بودند و داشتند تویه حیاط عکس می گرفتند:/. امروز به ذهنم رسید که بد نیست، صبحی زودتر پاشم و برم بدوم. ۵ دقیقه‌ای طول می کشه تا به دریا برسم،‌اما کیه که صبح از خواب پاشه. صبحانه حلیم داشتیم.از همسایه نزدیکی، رسیده بود. حلیمش خوشمزه نبود و من سعی کردم بیشتر وقت صبحانه را به پنیر و خیار بدهم. تصمیم بر این بود که امروز را کنار دریا باشیم. یک ماشین بیشتر نبود و ۳ نفر پیاده رفتیم. راه زیادی نیست و برای من هر فرصت پیاده‌روی غنیمت هست. ولیعصر رو تا اولش و بعدش از کنار رودخانه تا پل را پیاده رفتیم. کنار رودخونه یک پارک هست و به نظرم اینجا برای دویدن خوب باشه. صبح هوا صاف و خوب بود و به کاپشن احتیاجی نبود. پل رو که رد کردیم تا ساحل حدود ۱۰ دقیقه راه رفتیم. بیشتر مغازه ها بسته بودند. به پارکینگ اول که رسیدیم رفتیم کنار دریا و چند دقیقه‌ای منتظر موندیم. نبود ماشین مشکلات زیادی داشته ولی یک خوبیش این هست که کمتر می تونیم جایی بریم و وقت بیشتری داریم که کنار دریا باشیم(البته موافق یکجا نشینی نیستم ولی دریا قطعا متفاوت هست). تقریباً یک روز کامل رو کنار دریا بودیم. نمی دونم شاید هم بدی باشه که کمتر می تونیم بگردیم. وقتی رسیدیم هنوز مامان باباها که با ماشین بودند نرسیده بودند. اولش فکر کردم که پارکینگ اول نرفتن و برای همین تا پارکینگ بعدی پیاده رفتیم. دریا کمی مواج بود، برای همین صداش همیشه می‌شنیدم و هروقت که می‌خواستم خودش هم بود:). بعد از پارکیگ اول به پارکینگ دوم و بعدش پارکینگ سوم که در هیچ کدامشان اثری از آن‌ها نبود. حدود یک ربعی کنار دریا ایستادیم. بعد کم کم مشکوک شد که نه جدا خبری ازشون نیست. سعی کردم زنگ بزنم که شارژ نداشتم. با کارت سپهر شارژ خریدم. ولی هرچقدر زنگ می‌زدم کسی برنمی داشت. می‌گفت در دسترس نیست، با سابقه ای که داشتند ممکن بود، بازار رفته باشند. کم کم هوا سردتر شد و نیازم به کاپشن هم بیشتر می شد. اینجا بود که یک دعوا/کدورت/نارحتی شروع شد. خیلی نمی خوام از ریز جزعیاتش بنویسم،‌ به این دلیل که الان از هر سمتی بهش نگاه می‌کنم به نظرم خیلی احمقانه میاد ولی یه سری نکته هست که اگه اینجا بنویسم می تونه بعداً مفید باشه.

اتفاق های ناراحت‌کننده برای ما زیاد اتفاق می افتد و با توجه ویژگی هاشون ما عکس‌العمل‌های مختلفی رو نشون می دیم. به بعضی هاشون عکس العمل نشون می دهیم و بعضی رو می‌بخشیم یا نادیده می گیرمشون. اما بعضی اتفاق‌ها هستند که انقدر کوچک هستند که فکر می‌کنیم اتفاقی نیفتاده و زود فراموش می کنیمشون، مثل به قرار دیر رسیدن(شبیه اتفاقی که امروز افتاد). خوب مشکل کجاست؟ مشکل اینجاست که ما خیلی از این اتفاق های کوچیک رو فراموش نمی‌کنم و یک جایی تویه گوشه‌ای از ذهنمون بدون اینکه بدونیم و خیلی وقت‌ها بدون اینکه اطلاعاتی زیادی ازش ذخیره کنیم، نگهشون می داریم. شبیه گوگل که بعد ۱.۵ سال دیگه کسی که سرچ کرده نگه نمی داره، فقط اطلاعات اون سرچ رو نگه می داره. حالا ما این‌ها رو جمع می‌کنیم و بعد بووومب! یک بار که یک اتفاق کوچیک می افته همه رنج های قبلی میاد و دیگه عکس‌العمل ما متناسب با اون اتفاق کوچک نیست. جواب چیه ؟ نمی دونم :/. از هر طرف هم به ماجرا نگاه کنی می‌بینی مشکل چندانی وجود نداره. کسی که کار بد را انجام داده، هیچ ایده نداره. شاید این کار از نظر ما بده و به چشم فرد دیگری نمیاد. از طرفی عادلانه نیست به خاطر یک ربع دیر رسیدن، ما یکی رو به اندازه کسی که ۲ ساعت دیر رسیده تنبیه کنیم :/. راه حلی که به ذهنم می رسه این هست که نزاریم همه این‌ها باهم جمع بشه :/. برای هر چند مورد تذکر بدیم و نترسیم. نمی دونم چه اصراریه همش همو ببخشیم :/. نمی گم کاره راحتیه چون تویه اطرفمون هر بخشش همیشه خوب هست ولی یادمون می ره خیلی وقت‌ها اینکار به جای کمک، فقط باعث می شه همدیگر رو کمتر درک کنیم :/. و نگاه دیگر اگه دیدم که یک نفر به خاطر یک اتفاق کوچک،غیر منطقی نارحت است، ما هم از کوره در نریم و سعی کنیم اول طرف مقابل رو آروم کنیم و دوم به این فکر کنیم که چه اتفاق های دیگه ای ممکنه افتاده باشه. البته جواب ها خیلی آرمانی هست و بیشتر وقت‌ها به انرژی که باید بزاری نمی ارزه و راه‌حل‌های معمول بهینه‌تر هست :|.

تقریباً از ۱۱ تا ۴-۵ عصر کنار ساحل و دریا بودیم. حین سوتفاهم های امروز من هروقت فرصت می‌کردم به دریا نگاه می‌کردم و هر دفعه تعجب می‌کردم چطور وقتی به دریا نگاه می‌کنم می تونم ذهنم رو خلی نگه دارم. بیشتر وقت‌ها وقتی حواسم نیست و بعد از مدتی به خودم میام می‌بینم چند دقیقه همش داشتم به چرت و پرت فکر می‌کردم یا رؤیای احمقانه‌ای را پروبال می‌دادم، ولی وقتی به دریا نگاه می‌کردم و بهش گوش می‌کردم ذهنم خالی بود و سرم در آرامش بی حد و مرزی قرار می‌گرفت. اتفاقی که اگه بخواهم در شرایط معمول روزمره بهش برسم باید کلی سعی کنم، ولی اینجا به راحتی نگاه کردن بود. امروز فرصت این رو داشتم که دقایق زیادی را به دریا نگاه کنم. شاید تعریف یک روز بی نقض این باشه که بتونی با بی خیالی تمام از طلوع تا غروب بشینی رویه ماسه ها و دریا رو نگاه کنی، بشنوی و حسش کنی( حالا یکمم(!) زیاده روی کردم).البته هم اش هم خوبی نبود، طبیعتاً آدم‌هایی هم بودند که فکر می کردن اگه با ماشنیشون تویه ساحلی که مردم راه می رن سریع دور بزنن جالب به نظر می رسن و یا اون هایی که فکر می کنن اگه با ماشین شون تویه دریا نرن مردم به ماشینشون شک می کنن. و در آخر اون بی‌خردانی که راه می روند و پوست تخمه می ریزند :/. اگه بخوام بگم کم نیست ولی خوب خوشبختانه چون به نسبت خلوت بود کم بودند. ولی آدم‌های زیادهم هم برای پیاده روی اومده بود و خوب خیلی‌های دیگه مثل ما، عکس می‌گرفتند و کنار دریا نشسته بودند. ناهار خوردیم و بعدش یک فوتبال زدیم. فوتبال بازی کردن تویه ساحل خیلی انرژی می گیره اما خوبی اش این هست که دیگر نارحت زمین خوردنت نیستی:/. ۱۰-۸ باختیم ولی هیچی از ارزش هامون کم نشد، تازه یک- ۲ هم می‌کردیم :). خانواده سوار موتور ۴چرخ هم شدند ولی من حوصلش رو نداشتم ترجیح می‌دادم بایستم و دریا رو نگاه کنم. ناهار هم خوب بود، خلاصه امروز اگه سو تفاهم احمقانه پیش نمی اومد روز عالی می شد. تا غروب کنار ساحل بودیم و بعدش برگشتیم. وقتی بر می‌گشتیم هنوز دلم می‌خواست نیم ساعت بیشتر می موندم و غروب رو می‌دیدم ولی حیف که هم هوا سرد شده بود و هم ماشین به اندازه کافی نبود :/.

اومدیم خونه و یک ساعتی استراحت کردیم. شب قرار بود، جایی که حلیم می پختند برویم. پارکینگ چهارم بود. بخاطر شب مجبور شدیم تقریا ۲ بار بریم و بیایم. نبود ماشین این موقع‌ها خیلی حس می شه. خلاصه تا الانش خیلی زحمت دادیم:/. اونجا که رسیدم حدود ۱۰ تا دیگ حلیم بود که داشتند هم می خوردند. داخل رفتیم، مامان ها نشستند و بقیه هم اول کم کم هم زندند و آخرش یک دیگ ماله ما شده بود:). من خیلی هم نزدم و بیشتر وقت رو بیرون واستاده بودم، صدا خیلی بلند بود، گرم و مهمتر از قبلی ها خیلی شلوغ بود. خوبی زیادش برای من این بود که چایی داشتند و ۴ تا چایی خوردم. جدا باید ی فکری به حال نبود لیوان بکنم :/. آخرش هم با ۵ سطل حلیم برگشیم و شام کلی حلیم خوردیم:)). این حلیم آخر شب بیشتر از صبح چسبید، تا حالا انقدر بی دقدقه حلیم نخورده بودم.

الان هم مثل دیشب کنار شومینه نشستم. فرقش این هست که هم حمام رفتم و هم با صدای خوبی آهنگ گوش می دم. با یک آلبوم از رابین اسپیلبرگ شروع کردم و الان ملیون سال پیش ادل رسیده. امشب گفتم که من جای شومینه می خوابم و الان خیلی احساس عذاب وجدان دارم که اون ۲ نفر دیگه اونور خوابیدند. می‌شد یکم دوستانه تر بخوابیم ولی همه جای شومینه باشیم. به عنوان حرف آخر اینکه اگه بخوام امروز رو تویه یک کلمه بگم می شود دریا (چقدر دریا گفتم).

پ.ن۱: اخرش هم صبح از خواب بلند نشدم!

پ.ن۲: روز اول

شمال پاییزی ۹۴ – روز یکم

بر آن شد که این آخر هفته رو شمال باشیم.هر ساله شرکت بابا، شمال یک ویلا می‌گیرند و به کارمند ها می دهند. پارسال تاسوعا و عاشورا و امسال آخر هفته ای که وفات پیامبر و امام رضا هست، اومدیم. تا الان امسال ۲ تفاوت عمده با پارسال داره. تفاوت اول نبود ماشین هست. امسال به دلایلی ماشین رو فرختیم. من که نفروختم می گم فروختیم :/. به هر حال! من فکر نمی‌کردم تا وقتی که ماشین نداشته باشیم، بتونیم مسافرت بریم ولی خوب رفتیم.(طبیعتا اگه اراده مامان نبود نمی رفتیم.). تقریباً از یک هفته قبل بلیت اتوبوس به بابلسر رو گرفیتم ولی در اصل هیچ تفاوتی با اینکه قبل رفتن بلیت بیگریم نداشت. عصر سه شنبه حدود ساعت ۴ با تاکسی تلفنی به سمت ترمینال مشهد می رفتیم. از صبح برف زیادی اومده بود و جز چند بار کوتاهی که قطع شد، تا شب ادامه داشت. وقتی به ترمینال رسیدیم یک ربع به ۵ بود. همین‌طور که پیش‌بینی می‌شد، اتوبوس تأخیر زیادی داشت. وقتی به ساختمان ترمینال رسیدیم نیم ساعت منتظر شدیم تا سوار اتوبوس بشیم. نکته جالب، آدم‌هایی بودند که دنبال مسافر می گشتند. هرکی داخل می‌شد دنبالش راه می‌افتادند: شمال؟ شمال؟ زاهدان یکی! خانوم بلیت می خواین؟؟. فکر کنم چند شرکت اتوبوس شمالشون رو یکی کردند تا به زحمت ۵-۶ صندلی از اتوبوس پر شد. اول فکر می‌کردم که چ باحال، تا بابِلسر اتوبوس خالیه و می تونیم راحت بخوابیم. ولی در‌واقع این دلیلی شد تا اتوبوس هر جا که خونه و مغازه و یا چراغی روشن بود، تا یک ساعت برای مسافر به ایستد. خلاصه انقدر واستاد که زیر چرخاش علف سبز شد. اتوبوس تا جای خوبی پر شد ولی وقتی آخرای شب رفتم آخر اتوبوس چک کنم، هنوز یک ۲صندلی خالی بود که باعث شادی احوال شد. سعی کردم تا آخر شب نخوابم تا خستگیم از سرم نپره تا موقع مناسبی ازش استفاده کنم. اوایلش ۴ تا فیلم گذاشت که هرچی رو به آخر می‌رفت بهتر می شد. فیلم اول افتضاح محض، فیلم دوم گینس، فیلم سوم نسبتاً افتضاح محض بود و فیلم چهارم هم لوس بود:/. قبلنا که فیلم هندی می گذاشتند حداقل یه شادی داشتیم و می‌شد فیلم رو مسخره کنیم، این فلیم ها را مسخره هم نمی شد بکنی. با وجود اینکه چراغ ها روشن بود ولی صدای فیلم‌ها نمی ذاشت کتاب بخونم که در اون صورت شب لذت‌بخش تری رو می داشتم. وقتی فیلم‌ها تموم شد یه کتاب از ون گات رو شروع کردم. اوایلش جالب نبود و تا جایی که خوندم تفاوت چندانی نکرد. حدود ۱۱ شب بود که چراغ ها رو خاموش کرد. مشکل این حالت در این هست که اتوبوس کامل هم خاموش نمی شه. نه انقدر روشن هست که بشه کتاب خوند و نه انقدر تاریک هست که بشود بیرون رو دید. خلاصه به هر بدبختی بود خوابم برد. خوابم که نه چرت های نیم ساعته. مشکل دوم اتوبوس این بود که چون چند تا اتوبوس با هم یکی شده بود ما رو بابِل پیاده کرد و تا بابلسر نرفت :|. الاغ نفهم:/. تا بابلسر تاکسی گرفتیم. هوای صبح عالی بود. یکجورایی خورشید بعد بارون بود. انقدر خوب بود که می ارزید چند ساعتی رو بی‌هدف پیاده بری.

وقتی از تاکسی پیاده شدیم تفاوت عمده دوم این مسافرت هم معلوم شد. ویلای امسال با پارسال در همه چی فرق داشت. کوتاهش این که پارسال یک آپارتمان بود ولی امسال واقعا ویلا هست. اگه بخوام الان توصیفش بکنم برای این پست زیاد می شود پس بعداً تعریف می‌کنم ولی فقط بگم این خونه می تونه خونه رؤیایی من باشه. هر اتاقی که بخوام داره + پله های چوبی :).

پس از یکم دردسر سره تعریف بنبست دوم، ویلا رو پیدا کردیم. لوازم رو گذاشتیم و تصمیم گرفتیم که به بازار بریم.اول ولیعصر اومدیم و سمت پل رودخانه رفتیم. قیافه پل ها خیلی قدیمی هست. رسیدیم به پل و سمت راست رفتیم. میدون بعدی دوباره سمت راست رفتیم و رسیدیم به میدونی که ساعت داشت. بازار از اونجا شروع شد. توی بازار گشتیم. اینجا ۲تا بازار جالب داره. یک کوچه تویه بازار هست که وقتی داخلش میری یک سری مغازه تویه هم می‌بینی که لواشک و ترشی و اینطور چیزا می فروشن. داخل تر که میری به بازار میوه ای شبیه بازار قبل می رسی.اما اینجا سرباز هست و مردم میز به میز در حال فروختن میوه و اردک هستند. جدا از سبک بازار، خرید و فروش با لهجه شمالی هم باحال بود. زنده باد رو فکر کنم جای خدا قوت و یا خسته نباشید، زیاد می گن که به نظرم خیلی بهتره. لهجه هم که ذاتاً جالبه :)). هنگام برگشت هم از کنار رودخانه برگشتیم. خوبی این گشت و گزار  برای من این بود که پیاده بودیم. شاید این برای بقیه مزیت نبود ولی برای من بود:). پیاده روی تویه شهر جدید در فصل پاییز تجربه جدید و جالبیه. جدا کم پیش میاد جز وقت‌های معمول برای مسافرت مثل تابستون و عید شهر های دیگه رو بیبنی. درخت‌های نارنج تراوت داشتند. خلاصه صبح جز اینکه چند کیلو سیب زمینی، پیاز و نارنگی دستمون بود، خیلی خوش گذشت. بعد ناهار، قرار بود با مامان بریم دریا رو پیدا کنیم. وقتی از خونه بیرون می اومدیم نم نم بارون بود ولی هوا خوب بود. از سمت مخالف کوچه که آمده بویدم رفتیم. اول به نظر به نا کجاآباد زده بودیم. از کنار دیوار هایی می گذشتیم که تبلیغات بانک کشاورزی بود. آخر کوچه‌ای که پیاده داشتیم تمومش می‌کردیم هیچ ساختمانی نبود و خوب احتمال اینکه دریا باشه زیاد بود. وقتی به آخرش رسیدیم و از چند پله بالا رفتیم دریا رو دیدم. دیدن دریا همیشه لذت بخشه، مخصوصاً اگه هوا جای شرجی رو اعصاب، خنک باشه. نم نم بارون هنوز ادامه داشت. دریا گل آلود(شن آلود :/) و پر موج بود. ساحلی که ما پیدا کرده بودیم، ساحل سنگی(سخره ای:/) بود و نمی‌شد تا نزدیک آب رفت. دریا هرچقدر هم نا آروم باشه ولی وقتی بهش نگاه می‌کنم و به صدای موج هاش گوش می دم برام آرامش بخشه. امروز عصر نهایت لذتی را از شرایط محیطی بردم. پیاده روی+هوای خوب+نم نم بارون+دریا. تصمیم گرفتیم که از کنار دریا راه بریم. نزدیک این ساحل پره متل بود که فکر کنم صاحاب هاشون هم نبودند. یکم جلو یک ساحل ماسه در بین دیوارهای سنگی دیدیم ولی تویه ساحل نرفتیم و تصمیم گرفتیم که اون سخره های دورتر رو بریم بیبینم کجاست. ناگفته نماند که تو این هوا و منظره خیلی هوس چایی کردم ولی لیوان همراهمون نبود. تا جایی که می‌شد نزدیک سخره ها شدیم. بعد تصمیم گرفتیم که به سمت اون قایق هایی که از دور می‌دیدم بریم. از تویه پارکی که کنار دریا(که بعداً فهمیدیم دیگه تبدیل به رودخونه شده بود) راه می رفتیم. اینجا چون خلوت بود آهنگ هم گذاشتم :).خوبی این پیاده روی برای من این بود که مامان هم بود:). خیلی راه رفتیم امروز عصر که مطمعنا اگه مامان نمیامد من نصف اینم راه نمی رفتم. وقتی تقریباً به رودخانه رسیده بودیم فهمیدیم که ای دل بی مروت، رسیدم به اول ولیعصر(ویلای ما تویه ولیعصر۱۶ هست). خلاصه انگار به جای اینکه از یک ضلع مربع بیایم، سه ضلع دیگه رو انتخواب کرده بودیم، ولی می ارزید چون یک دریا با فاصله ۵ دقیقه از خونه پیدا کرده بودیم. تصمیم گرفتیم بریم جای ساحل شنی. وقتی پرسیدیم بهمون گفتند که پل رو رد کنیم و اونور رودخانه، سمت راست بریم. بعد ۲۰ دقیقه‌ و رد کردن ۲ تا میدون به ساحل رسیدیم. یک بلدوزر داشت شن های ساحل رو صاف(؟) می کرد. اول فکر کردم نمی شه از رویه ماسه ها راه بریم ولی ماسه ها سفت تر از چیزی بودن که من فکر می‌کردم علاوه بر این لودر هم احتمالا بی تأثیر نبود. پس از کلی پیاده روی به نزدیک دریا رسیدیم. حسش عالی بود. اون موقع بارون یکم شدید تر شده بود و هوا هم صرفاً خنک نبود و رو به سردی می رفت. خیلی تا شب فاصله نداشتیم و پس از چند دقیقه دریا دیدن برگشتیم. راه برگشت به خوبی رفت نبود. اولاً خسته شده بودیم. علاوه بر زیاد راه رفتن،بارونی بودن هوا هم باعث شده بود بیشتر خسته بشیم. وقتی به اول ولیعصر رسیدیم، هوا تقریباً تاریک شده بود و علاوه بر باد سرد، بارون هم تند تر شده بود:). اول ولیعصر یک بستنی قیفی خریدم و با وجود اینکه بستنیش خیلی بد بود، چسبید:). نون هم گرفتیم. وقتی تویه ولیعصر پیاده می اومدیم بارون شدید تر هم شد. وقتی خونه رسیدیم تقریباً خیس بودم. به هرحال جز آخرش،‌ این پیاده روی با مادر خیلی خوش گذشت و به اینکه عصر به این خوبی رو تویه خونه می موندیم می ارزید.

الان که کنار شومینه نشتم، اگه حوصله داشته باشم چند صفحه کتاب تا خواب و آخر امروز فاصله دارم. رویه مبل نشتم و نور شومینه گوشه چشمم و روی دیوار های ویلا می‌افتد. خونه ساکته و همه خوابیدن. ترکیب این‌ها آرامش خوبی رو برام درست کرده. کمتر از یک ساعت بعد از رسیدن ما، خاله ملی هم رسیدند. ۲ ساعتی تویه ترافیک ساری گیر کرده بودند. شام خوردیم و با بچه‌ها بازی کردیم. الان که بیشتر خستگی رو تویه چشمام احساس می‌کنم می‌بینم که دیشب ۳-۴ ساعت بیشتر تویه اتوبوس نخوابیدم و شب قبلش هم به این هوا که بیشتر تویه اتوبوس بخوابم کم خوابیدم و خوب تقریباً خوابم و احتمالا به کتاب خوندن هم نرسم.

پ.ن۱:  روز دوم

نوشته های پراکنده ۱

۱)ناراحتم از این که قول ماهی یکبار نوشتن را زیر پا گذاشتم. حدودا ۲ ماهی هست که هیچ در وبلاگ ننوشته ام. نه اینکه تلاشی نکرده باشم. سه چهار تایی نوشته ناتموم و یکی ۲تا پاراگراف دارم ولی هیچ کدومشون نزدیک به منتشر شدن هم نیستند و فکر نکنم هیچ وقت تمومشون کنم. خواستم سفرنامه ۲ روزی که به رادکان رفتیم رو بنویسم ولی نشد. جمله هایی که به ذهنم می رسید یا مسخره بودند یا بی نتیجه. نمی دونم سخت‌گیر تر شدم یا گشاد‌تر.

۲)این روز ها احساس می کنم آرامش بیشتری دارم. بگی نگی حواسم بیشتر به اطرافم هست و کمتر توی فکرهای چرت پرت غرق می شم. سعی می کنم وقتی مسیری رو پیاده روی می کنم بیشتر به اطرافم توجه کنم. نماهای ساختمان ها،‌ تعداد طبقاتشون، درخت های توی راه و یا به  مغازه ها، اینکه کی چی می فروشه، کی چی می خره. اینکه کی چی کار می کنه و یا می خواد چیکار کنه؟ اینطوری اطرافم رو بیشتر حس می کنم. هم اطرافم رو بیشتر درک می کنم هم لذت بیشتری از پیاده روی و هوا می برم.

۳) قبل تر ها وقتی شروع کردم به خوندن وبلاگ ها، پست های می دیدم که نویسنده پارگراف های متفاوتی رو با شماره جدا کرده بود و از موضوعات متفاوتی گفته بود. هنوز دوست دارم از اتفاقاتی که برام پیش میاد، ایده هایی که پیداشون می کنم و یا کتاب هایی که می خونم بنویسم ولی خیلی تنبل شدم. شاید این شیوه نوشتن کمکم کنه که بیشتر و بهتر بنویسم.

۴) ۵ دفیقه مانده تا نیم ساعت از ۲ نصف شب و یا ای ام بگزره. امروز ساعت ۲ ظهر از خواب پاشدم و الان به زحمت و با گرد کردن ۱۲ ساعت هست که بیدارم. وقتی بیدار شدم ناهار خوردم و بعد شروع کردم به دوتا زدن تا ۱۰ شب.۳ تا بازی خیلی خوب پیش اومد. بقیش با انصاف افتضاح بود. اولیش تاسکی بودم، دومی که برای خودم هم عجیبه، اس افی بود که نشستم. خیلی فراتر از حد انتظارم بود(حالا یه ویورم بود:| ). بازی سوم که تا وسطای گیم باخته بودیم ولی برگشتیم. دارک سیر بودم و تا دقیقه ۳۰ مکانز نداشتم :/. یکی دوتا درگیری خیلی تخیلی گرفیتم(که البته بقیه تیم(لینا-نیکورفوبوس-جایرو-سنتار) هم بی تاثیر نبودن :)) ) آقانیم آوردم. این بازی تاثیر اولتی دارک سیر رو با جون و دل دیدم. ۲ بار چسبیده بودیم به برک های مید و ۱ مین تا باختن فاصله داشتیم. خلاصه گیمی بود که جدا کام بک شد. همو جمع می شد بری تی آی۶٫ از امروز تا الانش راضیم. احساس نمی کنم چون تمامش رو بازی کردم پس روزم رو تلف کردم. ولی از این لجم می گیره که بازی می کردم تا یادم بره. خیلی کم حوصله شدم. چند روز قبل به جز رفتن تعاتر هیچ کاری نکردم. مشکلش بر می گرده که می دونم کار دارم ولی نمی دونم چی کار دارم. بزرگترین مشکل هم بر می گرده به این که بلد نیستم برای خودم برنامه ریزی کنم. همیشه وقتی می خوام برنامه ریزی کنم درگیره چطوری بودنش می شم.

۶) گاهی اوقات شرایطی پیش میاد که یک تصویر کلی از زندگی چند سال اخیریت رو می بینی. می فهمی انقدر زندگی تکراری داشتی که می شه حتی تویه عکس تمامش رو ذخیره کرد. احساس می کنی که باید تغییر کنی، دلت نگرانه. نگرانه که هفته بعد هم دوباره زندگی رو بشه تویه عکس ذخیره کرد، نگرانه که سال بعد هم بشه همین عکس رو دوباره استفاده کرد. نگاه می کنی و می بینی زندگیت در یکسری عادات احمقانه سال هاست گیر کرده و تو تنها کاری که کردی و یا می تونستی بکنی کمک کردن به این عادت ها بوده. نسشتی رویه تخت و دلت می خواد گریه کنی. دلت می خواد تغییر کنی، دلت می خواد اطرافت رو تغییر بدی، دلت می خواد عکس زندگی امروزت با فردا و دیروز فرق داشته باشه. دلت می خواد وقتی عکس زندگیت رو کنار هم می زاری، چیزی بیشتری از یک گیف بزرگ شدن یک آدم ببینی. دلت می خواد با عکس های زندگیت بشه یک فیلم ساخت.

۷)وقتی می خوای تغییر کنی، فکرهای زیادی توی ذهنت به وجود میاد که نتیجش یک ذهن آشفته می شه. نمی دونی از کجا باید شروع کنی، از چه راهی بری و حتی ایده ای نداری که چطوری بین این همه حالت انتخواب کنی. تهش این می شه که هیچ کار نمی کنی. اما خوب این بار بیایم و با یک ایده تکرای سعی کنیم این مشکل رو حل کنیم. وقتی یک مسعله خیلی بزرگ هست و هیچ ایده ای نداری که از کجا حلش رو شروع کنی. بهترین کار اینکه بتونی مسعله بزرگتر رو به یکسری زیر مسعله کوچک تر تبدیل کنی و سعی کنی که اول اون رو حل کنی و بعد با کمک این مسعله های کوچک تر مسعله بزرگتر رو حل کنی. ایده من هم درباره تغییر مشابه همین هست. تغییر به خودی و خود خیلی بزرگ هست و نمی شه شب بخوای و صبح پاشی انتظار داشته باشی همه چی خوب شده باشه. باید شکوندش و سعی کرد مسعله های کوچک تر رو حل کرد. انقدر باید ریزش کرد تا حس کنیم می تونیم این مسعله کوچک رو حل کنیم. با توجه به کد های ما الان خیلی از تابع های بازگشتی همزمان اجرا نمی شن. پس این ایده رو هم می دونیم نمی شه همزمان ۲ چیز رو تغییر داد. در کل منظورم اینه که برای تغییر کردن باید اول یک عادت، رفتار و یا فکر رو هدف قرار بدیم و سعی کنیم اضافه، حذف و یا جایگزینش کنیم.

خون

یه ایده های مبهمی داشتم که امروز می خواستم بعد دیتابیس یه کاری بکنم ولی یادم نمیومد. وسط سیستم عامل آروین یادم انداخت که امروز می خواستم برم خون بدم. از مرکز اهدا خون یک اتوبوس یا ایستگاه سیار انتقال خون دور میدان علوم چند روزی هست که پارک کرده. بعد کلاس به سمت علوم راه افتادم. وقتی به اتوبوس سفید رنگ رسیدم، فکر کردم که ممکنه خیلی شلوغ باشه،‌ چون ۲ نفر بیرون اتوبوس واستاده بودند و با وجود آفتاب، دلیل دیگه ای جز شلوغی خیلی باورپذیر نبود. اما وقتی دم در اتوبوس رسیدم دیدم، فقط یک نفر داشت با خانوم پذیرنده صحبت می کرد و خوشحال شدم که خیلی شلوغ نیست. امروز روز آخرش بود و تا ساعت ۱۲نیم مستقر بودند پس احتمال اینکه من می تونستم خون بدم خیلی کم می شد. وقتی نوبت یه من رسید، ازم کارت ملی و یه سری اطلاعات مثل شماره ثابت و آدرس خونه ازم گرفت. وزنم هم الزامی بود و وقتی خودم رو وزن کردم جا خوردم. انتظار داشتم که عدد وزنم با ۹ شروع شه ولی خوب اولش ۱۰ بود که می طلبه یکم این ماجرا رو جدی بگیرم. بعد هم منتظر نشستم تا پیش دکتر برم.

اتوبوس رو با دیوار هایی قسمت بندی کرده اند. عقب اتوبوس چهار تخت و یک انبار بود. وسط اتوبوس خانوم پذیرنده نشسته بود و یکم اینوتر یک اتاق نسبتا خیلی کوچیک اتاق دکتر بود. جلو هم برای اهدا کننده های خانوم یک بخش جداگانه بود.

نوبتم شد و داخل قسمت دکتر شدم. روی صندلی رو به روی خانوم دکتری نشستم که یک لپتاپ کنارش باز بود. ورقی که خانوم پذیرنده بهم داده بود رو بهش دادم. ورق شامل اطلاعاتم و یک دسته برچسب بود که اولش برام سوال بود این همه برچسب به چه درد می خوره. خانوم دکتر کلی سوال رو با صدای آهسته می پرسید و منتظر جواب کوتاه من می ماند. سوال های اول از بیماری های هایی مثل سل، دیابت و .. سابقه اش تویه کودکیم و یا نزدیکانم شروع شد. تا اینجاش خوب بود، چون وقتی نه می گفتم احساس خوبی داشتم و حس می کردم به نوعی برتری من رو می رسوند، اما سوال های بعدی یکم اوضاع رو عوض کرد. وقتی به بقیه سوال ها نه می گفتم احساسم مثل قبل نبود. مثلا ازم پرسید متاهل هستم؟ که گفتم نه! دوست دختر دارم یا نه؟ آیا تا حالا با کسی رابطه جنسی داشته ام و یا حالا اگه رابطه نداشتم تا حالا از کسی لب گرفتم( با همین کلمات 🙂 ) یا نه؟ که فکر کنم جواب این رو دادم متاصفانه نه. بعد سوال ها رفت سمت اینکه تا حالا مواد مخدر مصرف کرده ام یا نه؟ حتی یک تریاک تفننی هم طبق گفت خانوم دکتر حساب می شد که جواب من باز هم نه بود. حتی تا حالا به سیگار هم یک پک نزده ام. بعد از مواد موخدر نوبت چاقوکشی، قمه زنی، دعوا و یا تا حالا یک شب تویه بازداشتگاه خوابیده ام یا نه؟ خلاصه اینکه به همه سوال ها گفتم نه. آخرش احساس کردم که دلش می خواد بگه که آخه تو تویه این ۲۰ سال زندگی لعنتیت چه غلطی می کردی. حالا اگه اون نپرسید، من که از خودم که پرسیدم. حرف های آخر هم مربوط به این بود که اگه تو سوال های قبل راستش رو نگفتم، خودم عین بچه آدم بگم چون تویه آزمایش خیلی از این ها دیده نمی شه و اینکه این خون قراره تویه سه تا بیمارستان برای بچه ها، خانوم های باردار و خیلی های دیگه استفاده بشه(شایدم حرف های اول مربوط به این ها بود). فکر کنم سوال آخر مربوط به نترسیدن من از خون می شد و بعدش بهم گفت پایین ورقه رو امضا کنم و به آخر اتوبوس برم.

وقتی  بیرون اومدم دیدم چند نفری تویه صف هستند و به سمت آخر اتوبوس رفتم. چهار تا تخت بود که فکر کنم ۲تاش پر بود. من رویه تخت آخر سمت چپ خوابیدم. اولش خانوم خون گیر بهم گفت چند باری دستم رو مشت کنم. فکر کنم برای این بود تا رگم رو پیدا کنه. نا گفته نماند که از سوزنش می ترسیدم. سعی می کردم حواسم رو پرت کنم. روی دستم یکم پدادین(تلفظ درست این چیه؟ ) مالید. یه بسته رو باز کرد و وقتی سوزنش رو رویه دستم گرفت خیلی بزرگ بود :|. اما خوب دردش واقعا با قیافش تناسبی نداشت. اول فکر کنم یکم خون برای تست گرفت و بعد حدود ۴۵۰ سی‌سی خون گرفت. حین گرفتن خون بهم گفت که هی دستت رو باز و بست کن. اول هاش خوب بود ولی بعدش کم کم دستم کرخت تر و بی حس تر شد، جوری که آخر هاش دیه حوصله نداشتم دستم رو کامل مشت کنم. هرچند اولش هم دیدم وقتی دستم رو کامل مشت می کنم درد می گیره و بی خیالش شدم :). وقتی تموم شد سوزن رو در آورد و رویه دستم یک دستمال گذاشت و بهم گفت دستم رو بالا بگیرم. یکم که گذشت، بهم گفت بشینم و آبمیوه ام رو بخورم. وقتی نشسته بودم هنوز دلم می خواست بخوابم. چون صبحشم کم خوابیده بودم و تختش می تونست تویه دانشگاه برام آرزو باشه. وقتی نشستم تویه پاهام احساس ضعف می کردم. اوایل نشستنم ازم پرسید خوبی؟ گفتم آره. وقتی آبمیوه ام رو برداشتم حوصله نداشتم بازش کنم. سرم پایین بود و به درش نگاه می کردم که دوباره ازم پرسید خوبی ؟ گفتم آره. آبمیوه رو باز کردم و یکی دو قرتی ازش خوردم. دوباره دلم می خواست بخوابم. حین این که آبمیوه رو می خوردم، پشت کاغذی که بعدها وقتی تویه راه دانشکده بودم، فهمیدم کارت اهدا خون هست، را می خوندم. همین حین دوباره ازم پرسید خوبی؟ گفتم آره!. قسمت عجیبش این بود که فقط از من می پرسید:/.وقتی رویه تخت نشسته بودم یک آقای اومد و کیسه های خون رو تویه پلاستیک قرمزی می گذاشت. دلم می خواستم بهش بگم: هووو اینارو که اینطوری می زاری خون بابات که نیست. چند دقیقه بهم گفت بخوابم و بعدش بهم گفت می تونی بری. وقتی از تخت اومدم پایین حوصله نداشتم راه برم. از خانوم خون گیر و دم در از خانونم پذیرنده تشکر کردم و از اتوبوس بیرون اومدم و از بین پارکینگ علوم( فکر کنم :-؟) به سمت دانشکده پیاده برگشتم.

پ.ن۱: هیچ ایده ای نداشتم، تیتر چی انتخواب کنم :/. خیلی یه جوریه تا بعد که شاید ایده بهتری به ذهنم رسید:|

هوای شمال

مسجد اول قوچانسره ظهر

مسافرت این دفعه با حال و هوای خوبی شروع نشده. هوا خیلی گرم هست به علاوه این که مجبورم الکی تشنه و گرسنه باشم. الان در یک مسجدی اول قوچان ایستاده ایم.مجبوریم یک مدتی (حدود ۱ ساعت) منتظر بمونیم. خوشبختانه تونستم تویه این یک ساعت لپتاپم رو شارژ کنم.می خواستم یکم بخوابم ولی یک بنده خدایی افتاده به جون این آهن هایی که محرم ها رویه دوششون می زارن. هی با دستمالش سعی می کنه تمیزش کنه و جلینگ جلینگ شون رو در میاره. ول کنم نیست. یه ۱۰ دقه می سابش و بعد ولش می کنه و می شینه نگاهش می کنه و باز دوباره.

شب پارک تفریحی باش شلوق (یا یه همچین چیزی)

حدود ساعت ۵ از خواب پاشدم. یکی ساعتی بود که تویه ماشین خوابم برده بود. وقتی پاشدم اعصابم هنوز خورد بود ولی خوب نسیت به قبل آروم تر بودم. نمی دونستم می خوام چیکار کنم و یا باید چیکار کنم، خیلی کلافه بودم. به ذهنم رسید که کتاب بخونم. چون رمان خوب نداشتم، کتابی را که فکر می کردم ممکنه خوب باشه رو با خودم آوردم. معلمولا کتاب های غیر رمان خصوصا کتاب هایی که به شیوه ای به فلسفه ربط پیدا می کنه خوندنشون نیازمند تمرکز و آرامش فکر هست. ولی خوب چاره دیگه ای هم به ذهنم نمی رسید. برای همین شروع به خوندن کردم. فصل اول کتاب را قبلا خونده بودم. بد نبود و امیدوار بودم موضوع فصل دوم کتاب هم حداقل بد نباشد. موضوعش نوع برخورد با پرسش ها بود. منم از این قضیه احمقانه کلی پرسش تویه ذهنم بود(:-خفن نمایی). در نتیجه از موضوعش خوشم اومد و شروع به خوندن کتاب کردم. نفهمیدم چی شد که رسیدیم به پارک باش…. و خلاصه کتاب یک بار دیگه هم به داد من رسید.

حدود ۱ ساعت قبل از اذان رسیدیم به پارک. اولین چیزی که توجهم رو جلب کرد باد خیلی خوبی بود که می امد. خیلی وقت بود که از این باد ها حس نکرده بودم. هنوز ۱ ساعت تا افطار داشتم و من الان به فصل ۳ کتاب رسیده بودم. تقریبا تا قبل اذان بود که فصل سوم کتاب هم تمام شد. بعد از افطار کم کم توجهم به اطرافم جلب شد. قبل افطار خیلی حواسم نبود. یعنی فقط متوجه تفاوتش شدم. ولی بعد افطار دیدم که چقدر دلم برای این هوا تنگ شده بود. می خواستم همیطور بشینم و از جام تکون نخورم. تا حد خیلی خیلی خوبی هم موفق شدم و تا همین آخر که می خواستند چادر بزنند تا بخوابند. از جام تکون نخوردم :).

پاشدم برم یک دوری تویه پارک بزنم تا هم دست شویی رو پیدا کنم و هم گشتی زده باشم. به هر حال اونقدرم تنبل نیستم :). پارک خوبی هست ولی خوب خیلی خیلی خیلی شلوغ هست. در قسمتی از پارک که اصلا درک نمی کنم چطوری انقدر مردم می تونن در یکجا جمع بشند، فرش بندازند و بشینند. طبق پیش بینی بدیهی دست شویی خیلی شوغ و کوچیک بود و خوب تا مدتی از رفتن بهش صرف نظر کردم. به هرصورت همه که مسافر نیستند و بعضی هم می رند و خوب اونهایی که مسافرند بلاخره باید بخوابند.

این مسافرت تصمیم گرفتم که به صورت گسسته بنویسم به علاوه اینکه همش رو هم این مستند توضیح ندم و فقط قسمت هاییش که به نظرم ارزش گفتند دارند رو ازشون بنویسم و سیر کلی سفر هم قاطی اون ها بیارم. این گسسته نوشتن هم کمک می کند تا تنبلی نکنم و بیشتر بنویسم.

ظهرهوای ابری و توپروستا فارسیان

اول می خواستیم داخل شهر گالیکش یک مدرسه بگیریم ولی خوشبختانه داخل شهر مدرسه نداشت. ۲ تا مدرسه به ما پیشنهاد داد. یکی ۱۵ کیلومتری تنگ راه یکی ۲۵ کیلومتری خود شهر گالیکش. ما ۲۵ کیلومتری را انتخواب کردیم. برای رسیدن به روستا باید داخل کوه می رفتیم. جاده از بین درخت های رویه کوه بالا می ره. وقتی جاده را بالا می ری منظره رو به پایین کوه عالیه. امروز شانس با ما هست. هوا ابریه و باد عالی می وزه. این هوا هنوز برام جدیده. وقتی به روستا رسیدم یکم دنبال مدرسه گشتیم و در آخر هم به کمک یکی پیداش کردیم. الان که دارم این متن رو می نویسم رو به رو یک کوه نشتم، خودم خیلی نمی تونم توصیف کنم برای همین از یک دوربین کمک می گیرم.

چند دقیقه پیش یک نم نم بارونی هم اومد. بارونش ریز بود حیف شد که زود قطع شد

از این طرز نوشتن حرصم می گیره. انگاری که دارم گزارش می نویسنم تا یکی تایید کنه. اما خوب چه کنم تمام تلاشمم هست که روان تر بنویسم که شاید یکم بهتر بتونم محیط رو به روم رو توصیف کنم ولی خوب هم توان توصیفی من کم هست و هم این منظره رو به روم خیلی خوب و قشنگ هست. دلم می خواد بازم از بادی که میاد و هوایی که هست بنویسم ولی خوب خیلی نوشتم باد خوبی میاد و ایندفعه هم اگر بنویسم خیلی دیه تکراری می شه. ولی خوب هواش خوبه

همه چی خوبه فقط اگه همین یکم معده و دستگاه گوارش همراهی کنه تا من نخواد هر ۵ دقیقه یک دوری بزنم دیگه همه چی عالی می شه. بالاخره اون همه هلو و آلو و خربزه باید یک جایی بره دیگه :/

شبروستا فارسیانهوا هم+ همچنان عالیه

امروز حدود عصر تصمیم گرفتیم ماشین ها رو برداریم و بریم  روستا را دوری بزنیم. سوار ۲تا ماشین شدیم و بیرون مدرسه از یک طرفی رفتیم و از آخر روستا بیرون رفتیم. جاده داخل جنگل های پایین کوه پایین می رفت. هوا همچنان ابری بود و مه بین کوه ها حرکت می کرد. به سمت داخل دره می رفتیم. راه پیچ های تندی داشت ولی منظره ای که بین کوه ها می دیدم مثل عکس هایی بود که همیشه از عکس های نشنوال گرافی می دیدم. داخل دره زمین های برنج کاری شده هست. که هر از گاهی پشت مه می رفت. هر چی داخل تر می رفتیم انگار بین ابر ها حرکت می کردیم. یکم که رفتیم داخل یک شانه خاکی ایستادیم تا شاید یکم تمشک یا آلو پیدا کنیم. یکم داخل راهی که خاکی بود و داخل جنگل می رفت رفتیم. زمین گل زیاد بود ولی به جاش انگار داشتی بین ابر ها نفس می کشیدی. منظره پشت که کوه ها پشت هم ایستاده بودند و مه بینشون حرکت می کرد رو می شد ساعت ها نشست نگاه کرد. ولی خوب حیف که دیر را افتادیم. وقتی در پیدا کردن تمشک ناکام موندیم تصمیم گرفتیم راه بیفتیم و یکم پایین تر بریم. به دره نزدیک تر می شدیم که جاده خاکی شد. اینجاست که باید کمی احتیاط را رعایت کرد و به فکر برگشت هم بود چون هم خلوت بود و هم خوب جاده گلی و هم اینکه به شب نزدیک تر می شدیم. ولی کو گوش شنوا خیلی خوشحالم کسی به حرف من گوش نکرد. چند دقیقه پایین تر رفتیم. سره یک پیچ بود که دیگه بیخیال شدند و دور زندند که برگردند. من پیاده شدم که ماشین راحت تر دور بزند:). وقتی پیاده شدم رفتم سره بلندی پیچ که یه نگاهی بکنم. باز می خوام بیام توصیف کنم می بینم عکس خیلی خیلی بهتر می تونه کمک کنه. امیدوارم بتونم عکس از این قسمت گیر بیارم. :).

photo_2015-08-05_20-23-43

خوشبختانه در این حین سپهر یک درخت پر از تمشک پیدا کرد و در این بین که بقیه تشمک(درست می گم تمشک) جمع می کردند من با خیال راحت یک دل سیر نگاه کردم.

بعد از مدتی(متوجه نشدم خیلی) سوار ماشین شدیم که برگردیم. موقع برگشت بود که شیب جاده رو تازه حس کردم. وقتی برگشیتم خیس آب شده بودم. متوجه اینم نشده بودم :/

خلاصه که خیلی خوب بود

عصرچند کیلومتری مشهد

امروز صبح حدود ۱۰ از خواب پاشدم. دیشت تصمیم گرفتم بیرون بخوابم. تقریبا همه چی خوب بود و خوابم برد. نصف شب از خواب پاشدم دیدم هم پتوم خیسه هم فرشی که روش خوابیده بودم. احتمال اول خوب تقریبا در این حجم غیر ممکن بود یکم به هوا نگاه کردم و دور بر دیدم که بارون اومده و ما از خواب پا نشدیم. پاشدم پسرخالم رو هم بیدار کردم باهم برین تو بخوابیم :).

امروز تعطیلات تموم می شه و ما باید به مشهد برگریدیم. امروز برخلاف دیروز هوا آفتابی بود و یکم هم هوای شرجی شمال رو تجربه کردیم. که خوشبختاه خیلی پایدار نبود. از طریق آشخانه و بجنورد و.. به مشهد برمیگردیم. امروز درکل خیلی اتفاق جالبی نیفتاد به جز بارونی که در وسط راه دیدم.

تویه جاده بعد از آشخانه بودیم که دیدم داره بارون میاد. بارونش اوایل آرام بود. دستم بردم بیرون که ییهو خیلی شدید شد. طوری که نمی شد جلو ماشین رو دید. فقط می دیدم که ماشین ها جفت راهنما رو روشن کرده بودند و به کنار خیابون می رفتند تا جایی واستاند. ماهم جایی پیدا کردیم ایستادیم. شدت بارون طوری بود که وقتی سپهر شوخیش گرفته بود شیشه رو یک لحظه پایین می داد تمام خیس می شدیم. ۵ دقیقه واستادیم تا یکم شدت بارون کم شد. راه افتادیم ولی هنوز چند دقیقه نرفته بودیم که دوباره بارون شدید و چون نمی شد جلو را دید زدیم کنار ایستاده. ولی ایندفعه سریع تر قظع شد. خیلی باحال بود بارونی به این سرعت کم پیدا می شه.

الان حدود ۳۰ کیلومتر تا مشهد داریم و این مسافرتم داره تموم میشه. مسافرت خوبی بود 🙂 در کل خیلی خوش گذشت.

خیال

چند وقتی هست که دلم می خواد بنویسم ولی نمی دونم چی بنویسم. می خوام از روزمره خودم بنویسم، می بینم موضوع تکراری هست و قبلا بار ها ازش نوشتم. می خوام بنویسم چند خط که بهش فکر می کنم تبدیل می شه به غر و نالیدن از زندگی از این ها هم قبلا نوشتم و تکراری هست، تازه علاوه بر تکراری حوصله سر برم هست. این روز ها زیاد تویه خیالاتم غرق می شم. بعضی وقت ها حواسم نیست و کم کم شن زیر پاهام خالی می شن، بعضی وقت ها هم خودم تویه آب می پرم. شدم آدمی که خیال می کنه کسی رو به خاطر فحش می زنه ولی می ترسه حتی به کسی نه بگه. شدم آدمی که ایده های برزگی برای کد داره ولی حتی نمی تونه یک تابع کوچک رو درست بنویسه. شدم ادمی که وقت زیادیش رو با دختر خیالاتش می گذرونه ولی حتی خجالت(ترس شاید) می کشه سلام کنه!. شدم آدمی که تویه خیالش به آدم های زیادی کمک می کنه، کار خیریه انجام می ده ولی حتی به خودشم نمی تونه کمک کنه. شدم آدمی که تویه ذهنش می ره ماشین(نمی دونم چرا ماشین این مدت برام مهم شده، قبلا اصلا بدم میامد ماشین داشته باشم 🙁 ) ثبت نام می کنه ولی حتی نمی تونه پول اینترنت ماهشم در بیاره. شدم آدمی که تویه خیالش خیلی باهوشه(چقدر این کلمه به نظرم بی معنی و ظالمانه است) ولی حتی نمی تونه رویه حرفی که می شنوه تمرکز کنه. شدم آدمی که تویه خیالش با همه شوخی می کنه وخیلی کوله ولی حتی جنبه شوخی دوستانه رو هم نداره. شدم آدمی که دوست داره مستقل زندگی کنه ولی نمی تونه حتی یک روز نبود مامانش رو تحمل کنه(این یکی به طور خاص بد نیست). شدم آدمی که تو خیالش همیشه در سفر هست ولی حتی نمی تونه تنهایی تا طرقبه بره. شدم آدمی که همیشه تویه خیالش خوب لول می زنه و عالی آیتم می ره ولی حتی یه کری ساده هم می ترسه پیک کنه( البته اخیرا خیلی بهتره شده:/)(اینها اصطلاحات دوتا هستند). شدم آدمی که در خیالش برای وبلاگ های که دوست داره پست می نویسه ولی حتی در وبلاگ خودش هم نمی نویسه. شدم آدمی که دلش می خواد تویه یه دانشگاه خوب ادامه تحصیل بده ولی حتی نمی تونه یک معدل نزدیک به ۱۶ بیاره.  شدم آدمی که تویه خیالش هر وقت سره موضوعی بحثش می شه همیشه حرفش اینه که من کتاب خوندم تو نخوندی ولی تو هفته قبل به زور یک داستان از همشهری خونده.شدم آدمی که تویه خیالش می خواست تویه این نوشته غر نزنه ولی تا حالا هرچی گفته جز غر چیزی نبوده.

خلاصه شدم آدمی که تویه خیالش در قصر ها قدم می زنه ولی حتی نمی تون(می ترسه) یک قدم برداره.


امروز این نوشته رو خوندم. به حال من مربوطه. بیشتر آخراش منظورم هست. اونجایی که می گه :

اما یک گروه سوم وجود دارد که گرفتاری در آن از هر حالت دیگری خطرناک‌تر است. گروهی که  خدا و خرما را با هم می‌خواهد. گروهی که دلش نمی‌خواهد بت‌ خرمایی خودش را بشکند و به آن بی احترامی کند و از یک طرف گرسنه است و بهترین روش سیر شدن، شکستن این بتی است که خود از خرما ساخته است.

این جور که معلوم هست من هم خدا رو می خوام و هم خرما رو. هم زندگی با ریسک رو می خوام و هم محیط امن زندگیم را.


الان داشتم به این نوشته فکر می کردم. داشتم فکر می کردم نمیشه هم بشینی و تویه خیالای خوبت گم بشی هم بخوای واقعیتت خوب باشه. نمی گم رویا داشتن و خیال بافی بده، نه! اگه کسی رویایی نداشته باشه و یا نتونه یک واقعه رو مجسم کنه احتمالا خیلی آدم خسته کننده ای می شه. اما از اونطرفم اگه فقط توی خیالاتش باشه آدم بی مصرفی می شه. خیال و رویا به آدم ایده می ده. ولی تا همین جا بس هست. اگه بیشتر درگیرش شدی باعث می شه که واقعیت بیرونت رو فراموش کنی. اونوقت وقتی که تفاوتش رو با بیرون می بینی، نا امید می شی. امیدت رو سره هیچ، واقعا می گم سره هیچ، از دست می دی.

خلاصه خواستم بگم اون بیرون دنیای متفاوتی از دنیای خیالات شماست. منم تا حالا خیلی اون بیرون نرفتم اما به نظرم دنیای پر هیجانی باشه. می ارزه که بریم و ببینم چه خبره.

من او

چند هفته پیش که در کتابخانه مرکزی دنبال کتاب می گشتم. دنبال کتاب مخصوصی نمی گشتم. در پس ذهنم اسم رضا امیر خانی و کتاب “نشت نشا” بود. ولی پیداش نکردم. برای همین دنبال بقیه کتاب هایش گشتم. چند باری این اسم را با تعاریفی رو شنیده بودم ولی هیچ وقت دنبالش نرفتم. دلیل های متفاوتی هم دارد. به هر حال با توجه به قفصه کتاب ها و خوب اسم هایی که هر روز در اطرافت از کتاب های خوب می شنوی، کمتر داخلشون نویسنده های ایرانی هست. من  کتاب زیاد نخوندم که بخواهم نظر کلی بدم در واقع فکر کنم به جز کافه پیانو فرهاد جعفری و کافه کاکایو نیما مراقبتی کتاب دیگری با نویسنده ایرانی نخوندم. اما خوب اسم رضا امیرخانی را چند بار شنیده بودم و ارزشش را داشت که بخواهم یک کتاب از ایشون بخوندم. خیلی دنبال کتاب گشتم. چند بار قفصه را اشتباه رفتم تا کتاب هاشون رو پیدا کردم. بین کتاب هاشون رو که نگاه می کردم و وقتی شماره چاپ رو می دیدم، تعجب می کردم. یکی از کتاب های به نظرم چاپ بیشتری شده بود را انتخواب کردم و اوابلش رو خوندم.

اشاره: رسم الخط این کتاب منطبق با دیدگاه مولف است.

یکم دیگه خوندم. کتاب عالی شروع شد.

من او

(کمی رو به کم ممکنه داستان لوس بشه)

من او” نوشته رضا امیر خانی بدون شک یکی از بهترین کتاب هایی هست که خوانده ام و یکی از بهترین کتاب هایی هست که خواهم خواند. علی داستان ما زندگی اش را از اوایل ۱۳۰۰ شروع می کند و تا همین اواخر ادامه اش می دهد. داستان های این کتاب روان و به زبایی تمام شروع می شوند و پایان می یابند. وقتی کتاب رو می خوانی حس می کنی که در همون دروان زندگی می کنی، مردم رو می بینی و حرف هاشون را می فهمی، تهران قدیم رو می بینی و باهاش تا پاریس هم می روی. داستانی رو می خوانی که هیچ وقت(خیلی خیلی کم) از هیجانش کم نمی شه و با وجود این که خیلی از سوال ها را برایت خیلی زود جواب می دهد ولی بازهم مهمترین سوال هاش رو برات نگه می داره. با آدم های مختلفی در این کتاب همراه می شی، می فهمی غم پدر یعنی چی، سرکوب و رفتار های احمقانه چه ناراحتی های بی دلیلی همراه داره و با جوانی عاشق می شی و گرمای عشقش رو درک می کنی و هر چه به اخر کتاب نزدیک می شه بیشتر می فهمیش. امروز می خواستم نیم ساعت کتاب بخونم ولی وقتی به چند فصل آخر رسیدم، نتوستم مقاومت کنم و با ارفاق یک نفس تا آخرش رو خوندم. خلاصه همون طور که پشت کتاب می گه:

شیوه نگارش و نوشته کتاب خاص و برای من خیلی جدید بود. احساس می کردم این کتاب مثل دنیای صوفی به نسبت بقیه کتاب هایی که خونده بودم زنده تر بود. نمی گم این ویژگی همیشه خوب هست اما ترکیبش با این سبک نوشتن عالی بود.

یکی از شخصیت های خوب کتاب درویش بود به اسم مصطفا. برای اینکه درکش کنین باید کتاب رو بخونین. من فقط یکی از حرف هاش که به نظرم از همه بهتر به دلم نشت رو برای ذهن فراموش کارم اینجا به یادگار می زارم:

درویش توی چشم های علی خیره شد. تبرزین را تکانی داد و گفت: تنها بنایی که اگر بلرزد محکم تر می شود، دل است! دل آدمی را باید مثل انار چلاندش تا شیره اش در بیاید… حکمت شیره اش هم مطبوعه؟

هیچی دیگه در وضع من همین قدر نوشتن بیشتر نبود. کتاب رو بخونین. 🙂

یا علی مددی!